Igračke

Za pse je veoma bitno održavati zdrave navike ponašanja. Moramo prepoznati koliko je važno zadovoljiti njihove potrebe za fizičkom aktivnošću i mentalnom stimulacijom. Tjelovježba je češća nego potreba za uključivanjem mozga. Međutim, potreba za mentalnom stimulacijom može se provesti na nebrojeno mnogo načina, no po svemu sudeći njihova kombinacija daje najučinkovitiji rezultat. Neki primjeri mentalne stimulacije uključuju:
  • šetnje koje omogućuju dovoljno vrijeme za njuškanje i istraživanje okoliša.
  • igre sa ljudima poput igre skrivača
  • igre sa drugim psima
  • učenje bazirano na pozitivnom jačanju
  • zabavne trening igre
  • igračke za samostalnu igru
  • igračke za igru sa drugima
Savjeti o odabiru i upotrebi igračaka Igračke možemo grubo podijeliti u dvije kategorije, one s kojima se pas igra samostalno (osamljene) i one koje zahtijevaju interakciju s drugim psom ili osobom (društvene igre). Poželjno je u igri ljubimca uključiti obje kategorije. Igračke društvenog tipa:
  • trzajuće (vučenje) igre svih tipova
  • igračke poput loptica i frizbija (bacanje)
  • zagonetne igračke (igre koje zahtijevaju sudjelovanje vlasnika, kao što su igračke gdje se poslastice kriju pod izmjenjive čašice ili pod pokretne pločice).
Prilikom odabira bilo kojeg tipa ovih igračaka važno je uvjeriti se i osigurati da nemaju oštre rubove koji mogu ozlijediti usnu šupljinu vašeg psa. Kada razmišljate o igrama trzanja/vuče važno je da su igračke dovoljno duge kako bi omogućile vašem psu (njegovim ustima) i vašoj ruci da vuku u isto vrijeme, bez rizika da budete ugrizeni. Kod igranja morate naučiti psa pravilima kako bi smanjili rizik od ugriza i kako osigurali da će vaš pas otpustiti predmet na zahtjev. Kada bacate igračke kao što su loptice i frizbiji, vodite brigu o poziciji bacanja loptice kako bi smanjili pritisak zglobova i kralježnice vašeg psa prilikom jurnjave. Na primjer bacanje predmeta nisko na zemlju umanjuje skakanje i uvijanje u zraku, koje može uzrokovati ozljede. Većina pasa, dokle god su zainteresirani za hranu, mogu biti podučavani da se igraju zagonetnim igračkama. To je posebno značajno za starije pse, pse sa zdravstvenim problemima koji ograničavaju njihovu sposobnost da se igraju fizičke igre i za pse koji se oporavljaju od operacije. Postoje i igre koje se mogu igrati u zatvorenom prostoru koje se oslanjaju na vlasnikovu interakciju sa psom i potiču njegov društveni angažman. Igračke za samostalnu igru:
  • žvakanje – npr. sirova koža.
  • loptice koje ispuštaju hranu
  • gumene igračke koje imaju poslastice
  • škripeće igračke (squeaky toys)
  • meke krznene igračke
  • prevrtljive loptice
Kada god odabirete žvakalicu svom psu vodite računa da je ispravne veličine za vašeg psa. Male žvakalice mogu predstavljati opasnost i uzrokovati gušenje može. Kao i sa svim igračkama, postoji mogućnost da nisu pogodne za svakog psa, primjerice pohlepni pas bi mogao otkinuti i progutati velike komade žvakalice. Igračke kućne proizvodnje? Možete dati svom psu neku od igračaka kućne proizvodnje ukoliko je sigurnost prisutna cijelo vrijeme. Spomenuti ćemo nekoliko primjera, no prije svega treba napomenuti da nisu primjerene svim psima, s obzirom da će se neki truditi konzumirati ih. KARTONSKE KUTIJE Za trganje na komadiće zatvorene sa poslasticama ili igračkama u unutrašnjosti motiviraju psa da ih otvori o PLASTIČNE BOCE UVIJEK: ukloniti male komponente poput čepova, etiketa, te vodite računa da pas ne rastrga bocu kako ne bi ozlijedio usnu šupljinu ) za generalnu igru sa poslasticama u unutrašnjosti kako bi pas lupkajući došao do njih PLASTIČNE MREŽASTE VREČICE u koje možete staviti par laganih plastičnih bočica, kartonskih tubica i sl. Viseću igračku mnogi psi obožavaju bacati naokolo i tresti. Dulji ručnik/krpa ili snažna tkanina sa mjestimičnim čvorovima – trzajuća/vučna igračka OPĆENITO Ukoliko su igračke neprestano na dohvatu, većina pasa će izgubiti interes za njih nakon kraćeg vremena. Par je metoda kojima možemo izaći na kraj tom problemu: Zapakirajte/pospremite sve igračke te samo 2 ili 3 istovremeno ostavite svom psu na raspolaganje u periodu od par dana. Potom uklonite 1 ili 2 i zamijenite ih drugima. Na taj će te način zadržati njihovu novinu. Napravite kutiju za igračke, u nju postavite sve igračke i naučite svog psa da ih tamo pronađe. Mnogi psi se brzo naviknu na ideju da sami odabiru igračku koja im je u određenom trenutku najinteresantnija.